Кальцій
Кальцій є найпоширенішим мінералом в організмі людини. Близько 99% кальцію в організмі міститься в кістках і зубах, тоді як 1% знаходиться в крові та м'яких тканинах. Концентрація кальцію в крові та рідині, що оточує клітини (позаклітинної рідини), повинні підтримуватися у вузькому діапазоні концентрацій для нормального фізіологічного функціонування. Фізіологічні функції кальцію настільки важливі для виживання, що організм стимулюватиме резорбцію кісток (демінералізацію) для підтримки нормальної концентрації кальцію в крові, коли споживання кальцію недостатньо. Таким чином, адекватне споживання кальцію є критичним фактором у підтримці здорового скелета.
Ознаки порушення кальцієвого обміну
Порушення кальцієвого обміну виникають, коли в організмі дуже мало або занадто багато кальцію.Ознаки порушень кальцієвого обміну:
- остеопороз, демінералізація тканини, деформація скелета (рахіт), зменшення росту, руйнування зубів та різні дефекти емалі;
- кальцинати, сечокам'яна хвороба, жовчнокам'яна хвороба;
- ожиріння, інсулінорезистентність, порушення вуглеводного обміну (кальцій та інсулін необхідні для того, щоб глюкоза зайшла до клітини), підвищення холестерину (кальцій регулює синтез ліпідів);
- невроз, м'язова напруга, при якому розслабитися дуже важко, порушення серцевого ритму, ПМС, панічні атаки, гіпервентиляційний синдром через збудливість (такі люди смикані, перезбуджені, кажуть швидко, заковтуючи багато повітря, часто з'являється труднощі з тим, щоб зробити вдих повною грудьми та заспокоїтися, у таких людей апріорі висока потреба в кальції);
- труднощі із засипанням (всі релаксанти при цьому працюють слабо), судоми, спазми в кінцівках, нічна пітливість, пітливість голови у дітей при засинанні; болі у м'язах, суглобах, кістках, які важко зняти спазмолітиками, у тому числі менструальні болі, мігрені, ростові болі у дітей;
- гістаміноз, множинні непереносимості у харчуванні, алергії (кальцій регулює вироблення гістаміну), у тому числі алергія на сонце;
- гестоз, прееклампсія у вагітних; гіпертонія, дзвін у вухах.
98% кальцію знаходиться в кістках/зубах, це – депо кальцію. При дефіциті кальцію організм, образно кажучи, бере його у позику з депо, розбираючи кістку. Ця «позика» може продовжуватися до кінця життя, бо заповнити щільність кісткової тканини через порушення обміну кальцію немає можливості, кістка в результаті стає пористою і ламкою. Втрати кальцію відбуваються на щоденній основі через шкіру, волосся, піт, сечу, кал. Чим старша людина, тим більше виражена втрата кісткової тканини.
Діагностика порушень кальцієвого обміну
Дефіцит кальцію по крові діагностувати неможливо, бо кальцій у крові, як загальний, так і іонізований, це до певної міри константа.
Норма кальцію в крові лише свідчить про те, що у вас гамеостаз кальцію. Це не означає, що у вас немає його дефіциту чи порушення кальцієвого обміну! Рівні багатьох мінералів змінюються у крові по п'ятдесят разів на добу та залежать від майстерності медсестри, яка бере аналіз. Кальцій, магній, фосфор оптимально перевіряти по волоссю/нігті. І денситометрію робити не забуваємо! Багатьох, боюся, неприємно здивує результат, але краще раніше ніж пізніше. Головний орієнтир – симптоматика!
Високий кальцій крові найчастіше говорить про його дефіцит, серйозне порушення кальцієвого обміну, внаслідок чого трапилася резорбція (руйнування) кісткової тканини. Також це може говорити про банальне нічне зневоднення організму (пити воду перед здаванням крові можна!) або, що часто буває, неправильне взяття аналізу (перетримали джгут).
Низький кальцій в крові - це вже загрозливий стан, що свідчить про те, що в депо кальцію вже по нулях. Низький рівень кальцію небезпечний насамперед зупинкою серця. Гіперпаратиреоз (високий ПТГ) теж вказує на дефіцит кальцію та його ко-факторів.
Хороший метод оцінки щільності кістки та втрати кісткової маси – денситометрія. Низький вітамін D з аналізу також свідчить про порушення кальцієвого обміну.
Кальцієвий обмін та його порушення
Остеопороз - це саме порушення кальцієвого обміну, і він не лікується лише вітаміном D та кальцієм.
Основні учасники обміну кальцію: кальцій, магній, вітамін D, вітамін K2, фосфор. Говорячи про дефіцит кальцію, ми розглядаємо, перш за все, порушення кальцієвого обміну, тобто мова тут про дефіцит кількох речовин, основних гравців кальцієвого обміну - вітамін D, вітамін K2, магнію, кальцію, фосфор, кожен з яких залежить від рівнів іншого.
Дослідження підтверджують, що для підтримки структури кісткової тканини також необхідні вітаміни A, C, E, K та мікроелементи мідь (Cu), марганець (Mn), цинк, стронцій, магній (Mg), залізо та бор. Дефіцит цих мікронутрієнтів уповільнює набір кісткової маси в дитинстві та у підлітковому віці та сприяє прискореній втраті кісткової маси у літньому віці.
Монотерапія препаратами кальцію не проводиться! Компенсація дефіциту вітаміну D монопрепаратами, як мінімум без магнію та вітаміну К2, теж не проводиться. Прийом кальцію і вітаміну D без магнію і K2 загрожує кальцинозом м'яких тканин. Прийом лише одного вітаміну D загрожує резорбцією кісткової тканини.
Якусь користь та швидкий ефект від препаратів кальцію в моно-варіанті спостерігають лише компенсовані за магнієм, вітамінами D та K2 люди, з електролітним балансом, з правильною клітинною мембраною, а таких небагато. В іншому випадку, кальцій сильно перезбуджуватиме і даватиме погіршення симптоматики, додаватиме депресивні та психопатологічні синдроми, особливо, якщо є нейрозапалення.
Кальцій є переважно позаклітинним елементом. Усередині клітини працює магній, захищаючи її. Іони кальцію і магнію ідентичні, і за дефіциту магнію йде заміщення — надмірне накопичення кальцію у клітині, що є токсичним для мітохондрій і часто викликає некроз клітини. При дефіциті магнію порушується засвоєння вітаміну D. Без вітаміну D немає всмоктування кальцію. Мало кальцію – організм розбиратиме кістки, щоб його добути. Немає вітаміну К2 – кальцій не піде в кісткову тканину, адже за фактом К2 – це клей, який латає кальцієм кісткову тканину та контролює, щоб кальцію у м'яких тканинах та судинах не було.
Як правильно заповнювати кальцій
Як заповнювати кальцій та регулювати кальцієвий обмін? Не швидко! Це займе близько 6 місяців у дітей та близько 3-7 років у дорослих при зниженні щільності кісткової тканини, остеопорозі.
Дозування:
- Дорослим необхідний прийом кальцію цитрату, цитрату-малату або гліцинату у дозі 1200 мг (не менше!), розбитих на пару прийомів протягом дня, обов'язково з кофакторами. Кофактори можна пити хоча б через день, але спочатку — на регулярній основі!
- Вагітним і жінкам, що годують, — теж можна приймати близько 1000 мг кальцію на день з кофакторами.
- Дитяче дозування 800-1500 мг кальцію на день із кофакторами. Ефект буде, навіть якщо даватимете не на щоденній основі або курсами. Остеопороз у дітей компенсується швидше!
- Простим експериментаторам, якщо немає симптоматики гострого дефіциту і з щільністю кісткової тканини все добре, можна приймати по 300-500 мг кальцію щодня з кофакторами, і навіть ділити кілька прийомів.
- Для поповнення дефіциту кальцію потрібно вибирати максимально робочі форми – цитрат, малат, гліцинат. Не купуйте карбонат кальцію чи глюконат кальцію!
Кальцій у продуктах харчування
Надто складно розрахувати дозу, щоб скоригувати дефіцит кальцію дієтою, проте його багато в твердих сирах, зелені, горіхах та насінні. А ось пастеризоване молоко не є хорошим джерелом кальцію, його можна розглядати як джерело амінокислот, але не кальцію. Цілісне молоко в даному випадку веселіше, але найкраще грудне. Творог - теж не найкраще джерело кальцію.
Не варто запивати кальцій газуваними напоями, заїдати ковбасами та сосисками, салом, бо фосфати та насичені тваринні жири знижують всмоктування кальцію. Для всмоктування в кишечнику необхідні жовчні кислоти, і якщо є порушення виробітку жовчі, необхідний прийом жовчних кислот. При гастритах оптимально вибрати рідкі форми цитрату кальцію. Не запивати чаєм та кавою (таніни та кофеїн суттєво знижують засвоєння всіх мінералів). Не приймати залізо, мідь, цинк, марганець із кальцієм – буде порушено всмоктування всіх. До речі, часто на прийомі кальцію дуже сильно летить залізо та сильно знижується феритин.
Порушення всмоктування кальцію, обумовлене станом ШКТ, зустрічається часто! Гальмується всмоктування кальцію, як і багатьох інших речовин, як при гастритах, а й ентеритах, колітах, виразках, захворюваннях підшлункової залози, діабеті, целіакії та інших. У разі, повторюся, краще підійдуть рідкі форми кальцію цитрату (порошки / сиропи ), Ну кофактори - теж в рідкій формі!
Деякі лікарські препарати серйозно знижують всмоктування кальцію, наприклад, глюкокортикоїди, комбіновані оральні контрацептиви, L-тироксин.
Кому важливо приймати кальцій
Особливо важливо звернути увагу на прийом кальцію при вагітності та грудному вигодовуванні. Дітям у сучасних умовах поголовно потрібна додаткова дотація кальцію та ко-факторів, бо в існуючому раціоні його мало. У дитини не таке багате депо кальцію, кісткової тканини небагато, і в кожної другої летять зуби, демінералізація та інші проблеми з емаллю, благо у дітей кальцій заповнюється досить швидко і добре.
Існує і ювенільний остеопороз: зниження щільності кісткової тканини у дітей та підлітків. Викликаний він дефіцитарними станами мами при вагітності та грудному вигодовуванні, а також харчовим раціоном дітей з газуваними напоями, солодощами (виводять кальцій!), Низьким рівнем кальцію в харчових продуктах. Туди ж рахіт, який зараз також поширений у дорослих. Дитина внаслідок порушення кальцієвого обміну матиме нижче зростання, у зв'язку з чим викликати занепокоєння батьків.
До речі, для нормального кальцієвого балансу надзвичайно важливою є фізична активність. Гіподинамія згубна для кальцієвого обміну!
Товары
- Коментарі
Loading comments...