Колаген: що це таке і для чого він використовується?
Багато людей, які сподіваються підтримати здоров’я шкіри, суглобів і волосся, щодня приймають колагенові добавки або додають колагеновий порошок до ранкової кави, чаю чи смузі.
Незважаючи на те, що використання колагенових добавок та інших колагенових продуктів зростає, більшість людей не знають, що насправді таке колаген і що він робить в організмі.
Ця стаття розповість вам усе, що вам потрібно знати про колаген, у тому числі про те, що це таке, що він робить у вашому організмі та чи варто взагалі приймати колагенові добавки.
Незважаючи на те, що використання колагенових добавок та інших колагенових продуктів зростає, більшість людей не знають, що насправді таке колаген і що він робить в організмі.
Ця стаття розповість вам усе, що вам потрібно знати про колаген, у тому числі про те, що це таке, що він робить у вашому організмі та чи варто взагалі приймати колагенові добавки.
Що таке колаген?
Колаген – білок тваринного походження, який міститься у всіх тканинах нашого організму. У природі немає ні колагену рослинного походження з пшеничних протеїнів, ні тим більше, рослинно-морського.Гідролізований колаген складається з 20 амінокислот (переважно пролін, гліцин і гідроксипролін), а його добавки використовуються для синтезу ендогенного колагену. На жаль, з віком організм втрачає не лише здатність до синтезу молодого колагену, а й можливість повноцінно засвоювати його з їжі.
Функції колагену в організмі:
- є основою сполучної тканини, створює каркас всього організму, скріплюючи клітини;
- захищає тканини від пошкоджень під час навантажень; міцність його волокон важлива, оскільки від неї залежить міцність м'язів, зв'язок, кісток, сухожиль;
- складає основу шкірного покриву: гладкість, пружність та відсутність зморшок – його заслуга;
- вікові зміни шкіри також залежать від цього білка: колаген запобігає обвисанню тканин і дозволяє довше зберігати гладкість і пружність шкіри.
Як відбувається синтез колагену
Нативний (природний) колаген - це природна форма колагену, що міститься у шкірі, зв'язках, хрящах. Саме такий колаген ми отримуємо з їжею, поїдаючи курячу ніжку чи гризучи хрящі. Колаген, що надходить до нас із різних харчових джерел, відрізняється лише ступенем засвоєння та біодоступністю для організму. Чим природніша форма колагену (менш оброблена), тим більше зусиль потрібно докласти організму для його перетравлення, витратити більше енергії, ферментів та інших ресурсів.
При захворюваннях шлунково-кишкового тракту, зниженій кислотності, хворобах підшлункової залози, нестачі ферментів та інших проблемах із травленням, такий колаген, швидше за все, не зможе засвоїтися організмом. Для засвоєння необхідно зруйнувати досить міцні зв'язки між молекулами колагену, щоб отримати окремі елементи, здатні засвоїтись. А все, що організм не може засвоїти, просто виводиться безпосередньо. Якщо ж щось проникає далі (наприклад, не до кінця розщеплені великі білкові ланцюжки), це викликає різку реакцію імунної системи у вигляді алергій і захворювань. Саме тому нам важко перетравлювати хрящі, зв'язки та сухожилля. А такий вид колагену як кістки, нігті та волосся взагалі не здатні перетравлюватися нашими ферментами. Так що їсти шкіру та хрящі — неефективний спосіб поповнення раціону амінокислотами та колагеном: сил знадобиться багато, а результат може бути нульовий.Як виявляється дефіцит колагену
Утворення колагену та еластину є одним із основних процесів у життєдіяльності нашого тіла. По суті, це і є зростання та розвиток організму. З віком ці процеси уповільнюються, через що знижується оновлення тканин. Організм починає відчувати нестачу колагену, що відбивається на стані шкіри, волосся та опорно-рухового апарату. Судини стають більш крихкими, втрачають свою еластичність і гірше опираються навантаженням, з'являються серцево-судинні захворювання та порушення. Суглобам все важче відновлюватися, адже тканини стають слабшими, а вплив і навантаження зростають, відбувається руйнування хрящів.
Процес синтезу колагену складний та довгий. Саме тому так довго гояться рани та порізи, довго і повільно відновлюються травми хрящів. А з віком ці процеси ще більше сповільнюються, в тому числі через дефіцит та інші необхідні речовини.
Остеопороз, артрити, синдром негерметичного кишечника, порушення зору, саркопенія, передчасні зморшки, целюліт, погане волосся, нігті, зуби, погано гояться рани, розтяжки, варикоз - ось неповний список того, як може проявлятися дефіцит колагену.
Колаген якого походження кращий?
Існує близько 28 типів колагену. Найкраще на даний момент вивчено 5 типів: Тип I, Тип II , Тип III, Тип V і Тип X. Кожен із цих типів колаген морський або тваринний.
Колаген тваринного походження містить у собі білок, отриманий із сухожиль, кісток і шкіри великої рогатої худоби (корів), курей. Для його приготування коров'ячі кістки або інші побічні продукти великої рогатої худоби курять варять у воді. Після вилучення колагену його сушать і подрібнюють на порошок, щоб сформувати добавку.
Морський колаген отримано з риби, медуз, губки. У порівнянні з колагеном тваринного походження, морський колаген відрізняється дрібнішими пептидами білка, а значить має кращу абсорбцію.
Кожен тип колагену буде корисним по-різному. Морський підійде для харчування шкіри, оскільки відрізняється дрібними молекулами, які легко проникають у шкіру та зволожують її. Колаген тваринного походження буде корисним для живлення сполучної тканини, здоров'я хрящів та суглобів. Вибір колагенових добавок величезний, і кожен може підібрати для себе той, який в першу чергу не викликатиме алергічні реакції, не провокуватиме посилення хронічних захворювань і точно зможе оздоровити організм.
Який краще колаген тваринний чи морський?
- Морський колаген - це чиста форма гіпоалергенного білка, який отриманий зі шкір риб шляхом промивання, гідролізації кислотою та харчовим ферментом, після чого вдається витягти пептиди колагену з низькою молекулярною вагою. Завдяки цьому морський колаген найкраще засвоюється організмом. Також риб'ячий колаген, на відміну від тваринного та рослинного, містить трохи більше амінокислот проліну та гліцину, що підтримують здоров'я волосся, шкіри та нігтів. Морський колаген відноситься до колагену І та ІІІ типу та підтримує еластичність та зволоження шкіри, прискорює ріст нігтів та знижує їх ламкість, надає профілактику остеоартриту та остеопорозу, сприяє збільшенню м'язової маси та знижує ризик формування целюліту.
- Бичачий колаген - природний білок, що міститься в хрящах, кістках та шкірах корів. Цей тип колагену дуже схожий на той, що є в нашому організмі, та забезпечує здорову дозу колагену типів І та ІІІ. Містить достатньо амінокислоти гліцину для побудови здорових зв'язків ДНК та РНК. Також гліцин є однією із трьох амінокислот, що утворюють креатин. Відомо, що креатин сприяє здоровому зростанню м'язів та допомагає у виробленні енергії під час тренувань. Найчастіше тваринний колаген є желатином - формою гідролізованого яловичого колагену.
Форми випуску
Сьогодні ринок представляє широкий вибір різних форм колагену. Їх головні відмінності полягають у вартості та зручності використання, а також в індивідуальних вподобаннях покупців.
- Порошок. Економічна, швидкозасвоювана та недорога форма. Протягом 30 хвилин після прийому засіб починає діяти, всмоктуючись у травному тракті. Упаковка легко транспортується і для зручності користувача забезпечується мірною ложечкою.
- Капсули. По суті, той же порошок, але в розчинній оболонці з желатину. Препарат легко використовується і транспортується. Коштує дорожче порошкового колагену.
- Таблетки. Вимагають великого дозування, тому добова доза складається з шести таблеток. В одній пігулці є багато допоміжних компонентів, за рахунок чого активна речовина міститься в малій кількості.
- Рідина. Найдорожча форма колагену. Часто збагачується білками, мінеральними та вітамінними комплексами. Концентрована рідина легко засвоюється.
- Вітамін С - для вироблення колагену.
- Адаптогенні гриби - рейші, кордицепс, левова грива, шиїтаке, багаті на протеоглікани для вироблення білка та підтримки адекватного рівня кортизолу.
- Куркума - для профілактики запалень, регенерації тканин та виробництва стовбурових клітин.
- Вітамін А - для підтримки імунної функції, зору та шкіри.
- Цинк – для синтезу колагену.
- L-аргінін – для затримки колагену в організмі, розслаблення кровоносних судин та транспортування кисню та поживних речовин.
- Сироватковий протеїн - харчування організу додатковими амінокислотами, яких у колагені тільки 3.
- Гіалуронова кислота – допомагає зв'язувати колаген з іншим білком, еластином, який надає вашій шкірі еластичність.
Колаген є важливим мікроелементом для функціонування людського організму та підтримки його здоров'я.
Прийом спеціалізованих колагенових добавок дозволяє покращити стан шкіри, зволожуючи її, надаючи пружність. Також позитивно діє на м'язові тканини, стимулюючи їх зростання, захищає суглоби та весь кістковий апарат від травм.
Кожен тип колагену буде корисним по-різному. Морський підійде для харчування шкіри, оскільки відрізняється дрібними молекулами, які легко проникають у шкіру та зволожують її. Колаген тваринного походження буде корисним для живлення сполучної тканини, здоров'я хрящів та суглобів. Вибір колагенових добавок величезний, і кожен може підібрати для себе той, який в першу чергу не викликатиме алергічні реакції, не провокуватиме посилення хронічних захворювань і точно зможе оздоровити організм.
Товари
- Коментарі
Loading comments...