Ніацин або Вітамін В3: для чого потрібен та як застосовувати
Ніацин - це водорозчинний вітамін, який в організмі людини перетворюється на нікотинамід, що входить до складу коферментів НАД+ та НАДФ+, необхідних для багатьох метаболічних процесів. Кому він показаний та чому після його прийому червоніє шкіра, чи небезпечна така реакція — дізнаєтеся з цієї статті.
Ніацин є одним із 8 типів вітамінів групи В, важливих для кожної частини вашого тіла. Ніацин, також відомий як вітамін В3, є важливою поживною речовиною. Насправді, кожна частина вашого тіла потребує його для належного функціонування.
Джерела та дія ніацину
Ніацин ми отримуємо переважно з продовольством. Особливо багаті на ніацин житній хліб, гречка, квасоля, горіхи, неочищене зерно, дріжджі, яєчний жовток, м'ясо, печінка та інші продукти. Задоволення потреби організму в ніацині також забезпечується його синтезом з незамінної амінокислоти триптофану за наявності вітамінів В6, В2 і заліза бактеріальною флорою кишечника.
Підвищена витрата ніацину спостерігається при хронічних інфекціях, захворюваннях гепатобіліарної області (гострі та хронічні гепатити, цироз печінки), алкоголізмі, прийомі оральних контрацептивів та цілого ряду лікарських засобів.
Ніацин має кілька ефектів на організм:
- розширює дрібні кровоносні судини
- покращує мікроциркуляцію.
- має гіполіпідемічну дію
- знижує концентрацію загального холестерину,аполіпопротеїну А, тригліцеридів, ліпідів низької щільності
- збільшує рівень ліпідів високої щільності, які перешкоджають утворенню атеросклеротичних бляшок у судинах
- знижує в'язкість крові
-
перешкоджає тромбоутворенню, зменшуючи агрегацію тромбоцитів.
Показання до прийому ніацину
Ніацин показаний усім, бо хто не без гріха: гіподинамія, стреси, які спазмують все, що тільки можна, неправильна постава, затискачі, що порушують мозковий кровотік (одна з причин варикозу кінцівок, до речі), ну і взагалі порушення кровообігу – все це веде до голодування тканин, набряків, порушення детоксикації та інших неприємностей.
Ніацин сприятливо впливає на когнітивну діяльність, здатність мислити, допомагає підвищити рівень енергії та покращити загальне самопочуття, еректильну функцію, якщо причина була у порушенні циркуляції крові.
Ніацин у добавках має сенс приймати при будь-яких порушеннях кровообігу, вегетосудинної дистонії, а також при наступних захворюваннях/станах:
- Мігренях
Вважається також, що до мігрені може призвести низький рівень нейромедіатора серотоніну, і ніацин тут також може бути корисним, оскільки підвищує рівні серотоніну в плазмі.
- Атеросклерозі та інших серцево-судинних захворюваннях
Поточні дані показують, що додавання ніацину до терапії статинами може призвести до значного зниження ризику несприятливих серцево-судинних подій. Ніацин також збільшує рівень адипонектину, що може призвести до додаткового атерозахисту.
- Еректильної дисфункції
- Підвищеному артеріальному тиску
Однією з функцій ніацину є вивільнення простагландинів або хімічних речовин, які допомагають розширити кровоносні судини, покращуючи кровотік і знижуючи артеріальний тиск. З цієї причини ніацин може відігравати певну роль у профілактиці або лікуванні високого кров’яного тиску.
В одному обсерваційному дослідженні за участю понад 12 000 дорослих дослідники виявили, що кожне збільшення щоденного споживання ніацину на 1 мг асоціювалося зі зниженням ризику високого кров’яного тиску на 2 % — при цьому найнижчий загальний ризик високого кров’яного тиску спостерігався при щоденному споживанні ніацину від 14,3 до 16,7 мг на день.
В одному обсерваційному дослідженні за участю понад 12 000 дорослих дослідники виявили, що кожне збільшення щоденного споживання ніацину на 1 мг асоціювалося зі зниженням ризику високого кров’яного тиску на 2 % — при цьому найнижчий загальний ризик високого кров’яного тиску спостерігався при щоденному споживанні ніацину від 14,3 до 16,7 мг на день.
Про реакцію на ніацин
При прийомі ніацину та комплексів, де він міститься, найчастішим побічним ефектом, що виникає у 80% людей, є почервоніння шкіри, відчуття жару, парестезії (відчуття печіння, поколювання шкіри). Але це абсолютно нормальна реакція на судинорозширюючу дію ніацину. Ця реакція зазвичай триває близько 20 хвилин, що точно проходить протягом години.
Ще раз: почервоніння шкіри та жар – це не алергія на ніацин! Це показник того, що все йде за планом – судини розширились. Власне для цього і п'ють ніацин.
Прийом аспірину за півгодини до прийому нікотинової кислоти або прийом ніацину після їжі може суттєво мінімізувати відчуття жару та почервоніння шкіри. Але краще не гасити ці спалахи, а потерпіти. Якщо раптом стало зовсім страшно чи відчуття сильно дискомфортні – можете прийняти аспірин, він досить швидко нейтралізує неприємні ефекти.
Як приймати ніацин
Ніацин у медицині застосовують у терапевтичних дозах по 5-10 г для поліпшення ліпідного профілю та зниження холестерину. Але такі високі дози можуть призвести до серйозних побічних ефектів, а також до виснаження метильних груп.
Щоб не нашкодити собі та не отримати резистентність до ніацину, підключати його слід з дуже малих доз та плавно нарощувати. Йдеться про дози у 100-200 разів менші, ніж терапевтичні.
Низькі дози ніацину не мають протипоказань. Профілактичні дози – до 600 мг – нікому не зашкодять! Ніацин у дозі 50-100 мг можна приймати тривало. Але позитивні ефекти можна досягти не малою кров'ю — доведеться терпіти почервоніння і жар.
Важливо: нікотинамід, В3 flash free - це інша форма вітаміну В3, яка не викликає почервоніння та спека. Але судинорозширювальний та протизапальний ефект дає саме ніацин!
Ніацин для детоксикації
Ще трохи цікавої інформації про ніацин. Не рекомендація, а просто до уваги.
Детоксикація в сауні з використанням ніацину – це клінічно перевірений та вивчений метод детоксикації, що дозволяє знизити навантаження на організм важких металів та синтетичних хімікатів. Вперше цей метод застосував доктор Девід Е. Роут.
Висновки
Ніацин, також відомий як вітамін B3, є водорозчинним вітаміном, який ретельно вивчався на предмет його здатності контролювати рівень холестерину, підтримувати метаболізм, сприяти здоров’ю шкіри та покращувати роботу мозку. Ніацин, що міститься в різноманітних харчових продуктах, а також у добавках і комплексах вітамінів групи В, є абсолютно необхідним для багатьох аспектів здоров’я. Дослідження показують, що ніацин може допомогти покращити здоров’я серця, запобігти імпотенції, полегшити біль у суглобах, зберегти шкіру чистою, регулювати рівень цукру в крові, сприяти когнітивним функціям, лікувати пелагру та запобігати вродженим вадам.
Насолоджуйтесь ніацином як частиною здорової, добре збалансованої дієти разом із широким вибором інших вітамінів групи B, щоб допомогти оптимізувати ваше здоров’я та підтримувати ваше тіло у найкращому стані.
Товары
- Коментарі
Loading comments...