Соєвий лецитин проти соняшникового лецитину: переваги та відмінності
Якщо вас цікавлять ці питання тоді ця стаття саме для вас!
Читайте далі, щоб дізнатися, що таке лецитин, як його отримують із соєвих бобів і насіння соняшнику, чим вони схожі, у яких харчових продуктах вони використовуються.
Дві поширені харчові добавки, які часто додають до таких популярних продуктів, як шоколадні батончики, суміші для тортів і соусів, — це соєвий лецитин і соняшниковий лецитин.
Ці продукти є типами жирних кислот, які можуть допомогти емульгувати (поєднати жир і воду) інгредієнти в харчових продуктах, а також використовуються в якості самостійних харчових добавок з особливою користю для здоров'я.
Але чи є між ними велика різниця? Один здоровіший чи безпечніший за інший? А що таке лецитин?
Читайте далі, щоб дізнатися, що таке лецитин, зокрема про те, що це таке, як він впливає на здоров’я, його можливі побічні ефекти та як безпечно використовувати добавки лецитину.
Що таке лецитин?
Лецитин - це речовина, яка природним чином міститься в тканинах вашого тіла. Він складається з жирних кислот і має різноманітне комерційне та медичне використання.
Лецитин працює як емульгатор, тобто він суспендує жири та олії та запобігає їх змішуванню з іншими речовинами.
Добавки лецитину можна придбати для лікування високого рівня холестерину, як допомога при грудному вигодовуванні та для лікування виразкового коліту, серед іншого.
Види лецитину
Добавки лецитину зазвичай отримують із насіння соняшнику, яєць або сої. Соя, безумовно, є інгредієнтом, який найчастіше використовується для створення лецитинових добавок. Також іноді використовують тваринні жири, рибу, кукурудзу.
У той час як соєвий лецитин, як правило, надходить у формі гранульованих капсул, ви також можете придбати соняшниковий лецитин як у порошковій, так і в рідкій формі. Соняшниковий лецитин не такий поширений, але деякі люди віддають перевагу йому, особливо якщо вони намагаються уникнути генетично модифікованих організмів (ГМО) у своїй їжі.
У той час як соєві боби іноді генетично модифікуються в масовому виробництві, насіння соняшнику ні. Для соняшникового лецитину процес екстрагування також більш щадний. Для отримання лецитину з насіння соняшнику не потрібні агресивні хімікати.
Переваги лецитину
Лецитинові добавки можуть бути отримані з різних джерел, таких як соєві боби або насіння соняшнику. Залежно від джерела лецитину, добавка складається з різних кількостей кількох фосфоліпідів. Фосфоліпіди — це типи жирів, які містяться в усіх клітинах тварин і людини, які беруть участь у таких важливих функціях, як клітинний зв’язок і регуляція запалення.
Хоча лецитин і фосфоліпіди, що містяться в лецитині, можна знайти в таких продуктах, як соєві боби, яйця та рослинні олії, додавання лецитину забезпечує більшу дозу цих інгредієнтів, що може принести користь здоров’ю кількома способами.
- Знижує рівень холестерину
- Покращує здоров'я серця
Одне дослідження за участю 89 японських жінок середнього віку показало, що прийом 1200 мг лецитину протягом восьми тижнів значно знизив рівень діастолічного артеріального тиску (найнижче значення) порівняно з плацебо. Діастолічний артеріальний тиск вимірює тиск у ваших артеріях, коли ваше серце відпочиває між ударами. Високий кров'яний тиск підвищує ризик кількох станів, у тому числі хвороб серця.
Учасники дослідження також відчули зниження кардіо-гомілково-судинного індексу, який є маркером, який використовують для оцінки жорсткості артерій людини. Зміцнення артерій вважається фактором ризику серцевих захворювань.
- Підтримує годуючих матерів
Лецитин багатий фосфатидилхоліном, який є основним джерелом холіну в дієтах США. Холін — це поживна речовина, необхідна для здоров’я клітин, імунної функції, метаболізму, транспорту ліпідів тощо. Холін особливо важливий під час вагітності та годування груддю, оскільки він необхідний для розвитку мозку плода та дитини.
Немовлятам, які народилися передчасно, можуть додатково додавати лецитин до жіночого молока, яке зціджується через пластикову трубку. Додавання лецитину може допомогти запобігти втраті ваги та підтримати малюка.
Жінки під час грудного вигодовування можуть відчувати закупорку молочних проток. Лецитин запобігає закупорці молочних проток завдяки своїй здатності зменшувати в'язкість грудного молока.
- Сприяє покращенню травлення
Навіть якщо у вас немає виразкового коліту, ви можете розглянути можливість прийому лецитину, якщо у вас синдром подразненого кишечника або інший стан, який впливає на травлення.
- Може боротися з симптомами деменції
Існує суперечка щодо переваг лецитину при лікуванні захворювань, пов’язаних з нервовою системою, але дослідження є багатообіцяючими.
Різниця між соєвим та соняшникови лецитином
Хоча соняшниковий і соєвий лецитин мають схожі властивості, між ними є деякі ключові відмінності. По-перше, соняшниковий лецитин отримують із насіння соняшнику, а соєвий лецитин – із соєвих бобів. Крім того, соєвий лецитин містить більший відсоток фосфатидилхоліну, типу фосфоліпіду, який, як вважають, має низку переваг для здоров’я, тоді як соняшниковий лецитин містить більше фосфатидилсерину, іншого типу фосфоліпіду, який пов’язаний з покращенням когнітивних функцій, таких як пам’ять, сприйняття, навчання, прийняття рішень та увага. Соєвий лецитин можна використовувати для зниження артеріального тиску, підвищення імунітету та допомоги при стресі та тривожності.
Ще однією ключовою відмінністю між ними є процес виробництва. Відомо, що вирощування сої має значний вплив на навколишнє середовище, частково через велику кількість землі та ресурсів, необхідних для вирощування сої. Соняшниковий лецитин, з іншого боку, виробляється за допомогою відносно простого процесу, який передбачає видалення олії з насіння соняшнику, а потім відділення лецитину від олії. Також варто відзначити, що соєвий лецитин є поширеним алергеном і має естрогенну дію, а соняшниковий – ні. Це робить соняшниковий лецитин безпечнішим варіантом для тих, хто має алергію або чутливість до сої.
Як використовувати лецитин
Лецитин найчастіше продається у формі капсул, але його також можна знайти у формі порошку та рідині для тих, хто не може або не любить ковтати таблетки чи капсули.
Більшість виробників добавок лецитину пропонують приймати добавки лецитину під час їжі.
Дозування
Немає чітких вказівок щодо того, скільки добавки лецитину ви повинні приймати на день. Багато виробників виготовляють їх у капсулах по 1200 мг, але доступні нижчі та вищі дози.
Дозування лецитину може змінюватися залежно від стану, для лікування якого він використовується.
Якщо у вас є запитання щодо дозування лецитину, найкраще звернутися за порадою до свого лікаря. Ви також повинні дотримуватися вказівок продукту та попереджень.
Чи можна приймати занадто багато лецитину?
Лецитин вважається безпечним і не викликає побічних ефектів навіть у високих дозах. Однак це не означає, що ви повинні приймати великі дози лецитину. Якщо у вас є запитання щодо дозування лецитину, зверніться до медичного працівника.
Побічні ефекти лецитину
Зазвичай лецитин добре переноситься. Проте, люди з алергією на яйця та сою повинні бути особливо обережними, щоб з’ясувати, звідки походить лецитин у їхніх добавках, щоб уникнути алергічних реакцій.
Швидкий огляд
Лецитин — це збірна назва для групи ліпідів, які природно містяться в таких продуктах, як яєчні жовтки, печінка та соєві боби. Лецитин також можна приймати як дієтичну добавку.
Деякі дослідження показали, що добавки лецитину можуть допомогти знизити рівень холестерину, знизити артеріальний тиск і полегшити симптоми виразкового коліту. Вони також є джерелом холіну, поживної речовини, необхідної для здоров’я клітин і функціонування нервової системи.
Товары
- Коментарі