Вітамін Е: навіщо потрібен і як приймати
Не всі препарати вітаміну Е однаково корисні, а аптечний альфа-токоферолу ацетат взагалі не варіант.
Вітамін Е - це не одна речовина, а ціла група природних сполук: токоферолів і токотрієнолів по чотири ізомери кожен - альфа, бета, гама та дельта. Більшість аптечних препаратів містять лише один із восьми ізомерів, і притому отриманий синтетичним шляхом. Приймати синтетичний препарат як корисно, і навіть небезпечно. Але про все по порядку.
Роль вітаміну Е в організмі
Основна функція вітаміну Е в організмі – антиоксидантна: гальмування перекисного окиснення ненасичених жирних кислот. Було встановлено, що завдяки цій властивості токоферол запобігає гіркотуванню олії, а у людини захищає мембрани клітин від дії вільних радикалів, які утворюються в організмі постійно, причому їх виробництво посилюється при курінні та різних захворюваннях.Особливо важливим є вітамін Е для здоров'я головного мозку. І ось чому: мозок складається із жирів, фосфоліпідів, а всі жири, як відомо, легко окислюються. До того ж мозок використовує набагато більше кисню, ніж інші тканини. Перекисне окислення ліпідів головного мозку – процес легко здійсненний, якщо немає захисту. Саме такий захист забезпечує вітамін Е – антиоксидант клітинної мембрани (він навіть є її структурним елементом).
Інші функції вітаміну Е:
- володіє імуномодулюючою активністю;
- благотворно впливає на репродуктивну функцію організму, сприяючи заплідненню, стабільному перебігу вагітності;
- зміцнює стінки кровоносних судин, перешкоджає появі тромбів та підтримує нормальний рівень холестерину в організмі;
- підвищує витривалість та м'язову силу, корисний при великих фізичних навантаженнях;
- покращує стан волосся;
- покращує стан шкіри, сприяючи регенерації пошкоджених ділянок;
- уповільнює процеси деменції при хворобі Альцгеймера та інших нейродегеративних захворювань;
- використовується у профілактиці та терапії онкологічних захворювань.
Основними джерелами вітаміну Е є нерафіновані рослинні олії, листова зелень, насіння, бобові та яєчний жовток.
Серед рослинних олій ідеальне джерело вітаміну Е - олія зародків пшениці, у складі якого містяться всі 4 форми - α, β, γ і δ правого вітаміну Е.
Оскільки вітамін Е є жиророзчинним, він здатний накопичуватися в організмі людини практично у всіх органах і тканинах (найбільша кількість — у печінці, насінниках, гіпофізі, жировій тканині, еритроцитах та м'язах). Тобто в організмі людини може створюватися як надлишок вітаміну Е, так і недолік, причому обидва стани викликають порушення нормального функціонування різних органів.
Надлишок токоферолу зустрічається при його надлишковому надходженні, частіше - при вживанні синтетичних препаратів вітаміну Е (токоферолу ацетат). До наслідків гіпервітамінозу відносять тромбоцитопатії, порушення здатності згортання крові, порушення темнового зору, гіпоглікемію.
Причини дефіциту вітаміну Е
Дефіцит вітаміну Е — набагато більш поширене явище, ніж надлишок, і виникає воно не лише за недостатнього надходження токоферолів з їжею. Дефіцит може розвиватися через погане всмоктування в шлунково-кишковому тракті внаслідок тих чи інших вроджених та набутих патологій. Крім того, здатність кишечника засвоювати багато корисних інгредієнтів з їжі знижується з віком.
Нестача вітаміну Е може призводити до неврологічних дисфункцій, у тому числі мозочкових порушень, нейропатії і т. д. При появі таких явищ варто визначити, чому вітамін Е не надходить у кров.
У профілактиці вікових змін у ЦНС вітамін Е (зрозуміло природний) показує кращі результати, ніж лікарські препарати.
Препарати вітаміну Е
Як відрізнити натуральний токоферол від синтетичного?
Натуральне походження вітаміну Е позначається префіксами RRR чи D (d, ddd, DDD). Синтезований альфа-токоферол (отриманий хімічним шляхом у лабораторії) маркується як dl-alpha-tocopherol. Приставка DL або dl у назві діючої речовини свідчить про її синтетичну форму.
Добавки з натуральною формою вітаміну Е приблизно в 2-4 рази дорожчі за його синтетичні замінники. Але при покупці препарату все ж таки краще зробити вибір на користь натурального, що містить всі 4 ізомери токоферолу, а також токотрієноли, наприклад:
Як приймати вітамін Е?
Вітамін Е необхідно приймати виключно з великими дозами вітаміну С (останній може відновлювати окислений вітамін Е до природної антиоксидантної форми).
Прийом натщесерце не рекомендується, найкраще робити це після їди. Оскільки вітамін відноситься до жиророзчинних, бажано, щоб їжа містила необхідні жири – вони забезпечують засвоєння організмом.
Товари
- Коментарі
Loading comments...