Вітамін К2: що це таке та для чого він потрібен
Більшість із нас чули про вітаміни С і D, а також багато інших мікроелементів, але як щодо вітаміну К2, наскільки ви знайомі з ним?
Цей конкретний вітамін не є одним із найбільш обговорюваних вітамінів, але це не робить роль, яку він відіграє в організмі людини, менш важливою.
У цій статті ми розповімо вам про вітамін К2, а також відповімо на ці поширені запитання:
Цей конкретний вітамін не є одним із найбільш обговорюваних вітамінів, але це не робить роль, яку він відіграє в організмі людини, менш важливою.
У цій статті ми розповімо вам про вітамін К2, а також відповімо на ці поширені запитання:
- Чим корисний вітамін K2?
- У яких продуктах багато вітаміну K2?
- Чи шкідливий надлишок вітаміну K2?
Що таке вітамін К2?
Вітамін К2 (друга назва - менахінон) - це жиророзчинний вітамін групи К, необхідний людині для регулювання фосфорно-кальцієвого обміну в організмі. Менахінон був відкритий в 1939 році американськими біохіміками, які виявили нову речовину, що нагадує вітамін К1, але трохи відрізняється за своїми властивостями.Денна норма вітаміну К2 залежить від статі та віку:
Вік | Кількість мкг/день |
Немовлята до півроку | 2 |
Діти до року | 2,5 |
1–3 роки | 30 |
4–8 років | 55 |
9–13 років | 60 |
14–18 років | 75 |
19 і старші чоловіки | 120 |
19 і старші жінки | 90 |
Останнім часом з'являються дослідження, які стверджують, що дорослим людям необхідно щонайменше 180 мкг менахинона щодня. Однак поки що нові норми не стали загальновизнаними. Проте отримати добову норму вітаміну К2 із сучасних продуктів харчування практично неможливо. Виною тому використання дешевих комбікормів і падіння якості самих продуктів харчування.
Щоб наблизитись до виконання денної норми, необхідно знати, в яких продуктах вітамін К2 міститься найбільше:
- Найкращим джерелом вітаміну К2 є японська страва натто, приготована зі зброджених соєвих бобів. На жаль, ця страва поширена лише в Японії, решту людей вона відштовхує специфічним смаком та запахом. Звичайні соєві боби також містять багато K2.
- На другому місці топу продуктів, що містять вітамін К2, знаходяться сири. Найбільша концентрація міститься у сортах Гауда, Брі, Мюнстер, Камамбер, Едам, Чеддер. Крім К2 ці сири містять багато кальцію, білків та насичених жирів.
- Серед м'ясних продуктів, де міститься найбільше вітаміну К2, можна виділити печінку, особливо гусячу, яловичу та курячу. Кількість вітаміну в печінці безпосередньо залежить від якості корму, яким годували цю тварину чи птицю.
- Ще відносно високий вміст вітаміну К2 у наступних продуктах харчування: куряче м'ясо, індичка, свинина та яловичина, яєчний жовток, сир, вершкове масло, куряча грудка та квашена капуста.
Вітаміни К і К2 у чому різниця?
Вітамін К - це групова назва кількох вітамінів, що мають схожу хімічну структуру та властивості.Група вітамінів K складається з 3 речовин:
Назва |
Головна функція |
Де міститься |
К1 або фітоменадіон |
Забезпечує нормальне згортання крові |
Зелена рослинна їжа |
К2 або менахінон |
Забезпечує здоров'я кісткової тканини |
Продукти харчування тваринного походження |
К3 або менадіон |
Є синтетичним аналогом K1, деякими дослідженнями визнано токсичним для людини |
Не міститься в продуктах харчування, тому що виведений штучно |
Дослідження вітаміну К1 почалися задовго до відкриття K2, тому фітоменадіон є відомим поживним елементом. Проте дослідження останніх десятиліть кажуть, що К2 має ширший спектр позитивного впливу на організм і його дефіцит зустрічається набагато частіше. При цьому синтез вітаміну К2 із К1 в організмі людини неможливий. Фітоменадіон зберігається в печінці, серці та підшлунковій залозі, а менахінон – у головному мозку та нирках.
Типи вітамінів К2
Сам К2 також має різні форми. Наразі науці відомо 9 версій хімічної будови менахінону, вони пронумеровані від МК-4 до МК-13. Їх вплив на організм ідентичний, проте вони можуть відрізнятися за ступенем засвоюваності, а також складності виділення з продуктів харчування.
У біологічно активних добавках використовуються 2 форми:
- MK-4, який одержують із вершкового масла або яєчного жовтка;
- MK-7, що отримується із сої або сирів.
Навіщо потрібен вітамін К2?
К2 необхідний для засвоєння кальцію, згортання крові. Деякі білкові речовини, необхідні нашому організму, можуть синтезуватись лише через менахінон. Користь вітаміну К2 виявлена у різних системах нашого організму:
- Менахінон забезпечує здоров'я серцево-судинної системи, тому що перенаправляє кальцій з крові в кісткову тканину, регулюючи густоту та згортання крові. Вживання достатньої кількості К2 запобігає виникненню твердих жирових відкладень на стінках судин та артерій, що забезпечує нормальну циркуляцію крові та захищає серце. К2 захищає від кальцинозу коронарних артерій, ішемічних хвороб серця та інших захворювань серцево-судинної системи. Додатковим ефектом, викликаним покращенням стану судин, є зниження окислювального стресу, а також покращення роботи головного мозку.
- Від регуляції рівня кальцію безпосередньо залежить здоров'я кісток та зубів. Менахінон не тільки покращує засвоюваність цього мінералу, а й допомагає транспортувати його саме в ті ділянки організму, де кальцій найбільше необхідний. Причиною слабких кісток і зубів, що кришуться, може бути не тільки дефіцит кальцію, але і нестача вітаміну К2. МК-7 найчастіше призначають людям із прогресуючим остеопорозом – хворобою, спричиненою зниженням щільності кісток.
- У 2006 році вчені виявили протипухлинні властивості вітаміну К2: він здатний уповільнювати, а можливо, і зупиняти активність ракових клітин. Вже доведено його позитивний вплив при раку легень, підшлункової, сечового міхура та прямої кишки, але дослідження протипухлинних властивостей продовжуються.
Найчастіше вітамін К2 як окрему біодобавку або у складі вітамінно-мінеральних комплексів призначають дітям, а також вагітним жінкам. Справа в тому, що дефіцит менахінону в період зростання кісток та активного формування скелета може мати незворотні негативні наслідки для здоров'я дитини. При цьому можуть спостерігатись всі ознаки дефіциту кальцію, але збільшення його прийому не дасть жодного ефекту.
Як приймати вітамін К2?
Інструкція із застосування менахінону досить проста. Більшість біодобавок випускаються у формі капсул або таблеток. Найважливіше вибрати правильне дозування, яке призначить лікар. Ще у нього варто уточнити тривалість курсу, стандартна тривалість застосування вітаміну К2 становить 1-2 місяці.
На день приймають по одній таблетці або капсулі. Пити її необхідно під час їди або відразу після їди - це багаторазово знизить ризики прояву побічних ефектів, пов'язаних з порушенням травлення. Час доби для прийому біодобавки ролі не відіграє: можна пити за сніданком, обідом чи вечерею, але бажано робити це щодня одночасно.
Як приймати вітамін к2 з д3?
Основна дія вітаміну д3 також пов'язана із регуляцією кальцієво-фосфорного обміну. При цьому вітамін д3 потрібно приймати з к2 спільно, тому що їхня ефективність тісно взаємопов'язана. Вітаміни групи K покращують стан кісткової тканини тільки при взаємодії транспортованого ними кальцію з вітамінами групи Д. А вітамін д3 також буде практично некорисним, якщо організму не вистачає групи К, оскільки без них порушується кальцієво-фосфорний обмін.
Приймати ці два вітаміни найкраще у спеціальних поєднаних препаратах, або у складі вітамінно-мінеральних комплексів. Якщо ж відповідного товару немає, то можна придбати окремі біодобавки з к2 та д3.
Побічні дії та протипоказання
На відміну від вітаміну К3, менахінон міститься у звичних продуктах харчування і не є токсичним. Однак перевищення дозувань може призвести до побічних ефектів і алергічних реакцій. Щоб уникнути їх, перед застосуванням потрібно уважно прочитати інструкцію щодо застосування вітаміну К2, дотримуватись дозування та не приймати препарат за наявності протипоказань.
Сумісність вітаміну К2 з антибіотиками, а також препаратами, що регулюють згортання крові або знижують рівень холестерину, під питанням. Тому під час прийому цих лікарських препаратів краще відмовитись від вживання біодобавок.
У разі виникнення будь-яких алергічних реакцій (висипання на шкірі, розлади травлення тощо) слід призупинити курс прийому вітаміну та звернутися до лікаря.
Підсумки
Отже, давайте підведемо підсумок. Вітамін К2 безумовного необхідний нашому організму. Він зміцнює кістки, нормалізує діяльність серцево-судинної системи, омолоджує шкіру. І хоча менахінон достатньо не вивчений, але перераховані вище його корисні властивості дають зрозуміти необхідність додати вітамін К2 до нашого раціону. Також слід пам'ятати, якщо ви вирішили все таки придбати добавку з цим вітаміном, краще вибирати вітамін К2 у формі МК-7, яка буде краще засвоюватись та принесе більше користі для вашого здоров'я.
Товары
- Коментарі
Loading comments...