Вітамін В1 (тіамін)
Дефіцит тіаміну - один із найпоширеніших дефіцитів. Знати про те, чому цього водорозчинного вітаміну часто не вистачає і до чого призводить недолік, не завадить усім. А ось людям, залежним від кави/чаю/алкоголю, невротикам, власникам хронічного безсоння, що часто хворіють, вагітним, людям із зайвою вагою, когнітивними проблемами, літнім, астеникам та шанувальникам японської кухні – особливо!
Роль витамина В1
Вітамін В1 - важливий учасник вуглеводного та жирового обміну, він допомагає отримати глюкозу з їжі, а з глюкози інші необхідні речовини, наприклад, рибозу. Власне, немає вітаміну В1 – немає енергії, а якщо немає енергії – всі біохімічні процеси йдуть не так, як треба, організм починає страждати по всіх напрямках.Тіамін оптимізує пізнавальну активність та функції мозку, захищає нейрони головного мозку. Мозок «віддає» тіамін останнім, і якщо спостерігається зниження когнітивних функцій справа зовсім погана.
Причини виникнення дефіциту тіаміну
Процес вироблення енергії відбувається безперервно, отже швидко витрачається і виводиться тіамін, який, на жаль, повторно не використовується. Запасів вітаміну В1 в організмі практично немає, він легко виводиться нирками, тому і надходити для нормального функціонування повинен без перерви. І ось тут починаються проблеми.
Вітамін В1 максимально нестабільний: він руйнується при тепловій обробці, заморожуванні, у лужному середовищі. Тіамін ми банально не доїдаємо, надто активно витрачаємо. На додаток до цього ми маємо в раціоні багато антинутрієнтів, які заважають його засвоєнню. Наприклад, антагоністами тіаміну є кавова кислота, хлорогенова та дубильна — вони взаємодіють з тіаміном, окислюючи тіазольне кільце, скасовуючи можливість його поглинання. Всім відомі флавоноїди кверцетин та рутин також є антагоністами тіаміну.
Ускладнюють всмоктування та збільшують витрату вітаміну В1 таніни в чаї/каві, надлишок вуглеводів у раціоні, переїдання. Хронічні інфекції, паразитоз, шлунково-кишкові захворювання також збільшують витрату вітаміну В1. Недолік тіаміну може бути викликаний дієтою з високим вмістом продуктів, багатих на тіаміназу (сира прісноводна риба, сирі молюски, папороті).
До дефіциту тіаміну привертають багато захворювань та станів. Але найчастіша причина дефіциту вітаміну В1 – зловживання алкоголем.
Причин тому кілька:
- люди, які часто п'ють алкоголь в принципі вживають тіамін у кількостях, менше рекомендованих;
- при гострому впливі алкоголю знижується поглинання тіаміну із шлунково-кишкового тракту;
- через захворювання печінки (стеатозу або фіброзу), що вражають хворих на хронічний алкоголізм, запаси тіаміну в печінці знижуються;
- у алкоголіків порушено використання тіаміну: через хронічне споживання алкоголю рівень магнію, необхідного для зв'язування тіаміну з ферментами, що використовують тіамін у клітині, також є недостатнім.
- етанол сам собою інгібує транспорт тіаміну в шлунково-кишковому тракті і блокує фосфорилювання тіаміну як його кофактора (ТДФ).
Симптоми та наслідки дефіциту вітаміну В1
Основний симптом дефіциту вітаміну В1 – втома. Вона може виникати поступово або раптово, залежно від тяжкості дефіциту, варіюватися від незначного зниження енергії до крайнього виснаження. Багато досліджень пов'язують втому та низький рівень енергії саме з дефіцитом тіаміну.
Дефіцит тіаміну призводить до пошкодження периферичних нервів, у кращому випадку це проявляється парестезіями, відчуттям поколювання, мурашками, онімінням у кінцівках. Тяжкий дефіцит В1 «маскується» під хворобу Альцгеймера, також проявляється когнітивними проблемами, маренням. Серйозний дефіцит тіаміну може спричинити пошкодження зорового нерва, викликаючи оптичну нейропатію. Це може призвести до розмитості чи навіть втрати зору.
З 25-30 мг тіаміну в організмі близько половини зосереджено в м'язовій тканині, тому не дивно, що при дефіциті цього вітаміну з'являються болі в м'язах навіть без навантаження, м'язова слабкість (через підвищення молочної та піровиноградної кислот).
Дефіцит тіаміну негативно впливає на роботу серця. Людям із серцевою недостатністю цей вітамін вкрай необхідний!
Інші прояви дефіциту тіаміну:
- депресія, дратівливість, нервозність, страх, іноді галюцинації
- головний біль, мігрень
- безсоння, що погано піддається корекції фармацевтичними препаратами
- заколисування у транспорті
- дуже довге загоєння ран
- також про дефіцит тіаміну варто задуматися, якщо вас активно з'їдають комарі.
- втрата апетиту, нудота, блювання
- утруднене ссання
- м'язова слабкість, судоми
- нездатність тримати голівку
- хвороба кленового сиропу.
- Хвороби та стани, при яких необхідний вітамін В1
- Неврологічні захворювання
Додатковий прийом тіаміну допомагає в терапії депресії та інших психічних захворювань. Тіамін покращує функції нервової системи і знижує біль при різних неврологічних хворобах.
- Хвороби серцево-судинної системи
Вітамін В1 призначається при хворобах серцево-судинної системи, таких як недостатність кровообігу, міокардит, ендартеріїт. Додатковий прийом вітаміну В1 необхідний прийому сечогінних препаратів при гіпертензії, застійної серцевої недостатності, оскільки діуретики підвищують його виведення з організму. - Шкірні проблеми
Дерматологи виписують вітамін В1 при дерматозах неврогенного походження, свербіння шкіри різної етіології, піодермії, екземі, псоріазі. - Захворювання шлунково-кишкового тракту
Застосування вітаміну В1 показано і для лікування захворювань органів травлення: хронічному гастриті, виразковій хворобі шлунка та дванадцятипалої кишки, хронічному ентериті з синдромом мальабсорбції, хронічному панкреатиті з секреторною недостатністю, гепатитах, цирозі печінки та ін. - Онкологічні захворювання
Вітчизняні вчені виявили, що вітамін В1, у великих дозах може негативно впливати на клітини раку легені, не впливаючи при цьому на здорові клітини організму.
Лабораторна діагностика дефіциту тіаміну
На дефіцит тіаміну вказують зміни наступних показників:
- лактат та піруват підвищені
- деградація транскетолази,
- глюкоза зазвичай підвищена,
- тригліцериди підвищені,
- ЛПНЩ підвищені (не завжди),
- mcv підвищений (не завжди)
Відновлюється дефіцит вітаміну В1 досить швидко - за один-два місяці. При симптоматиці дефіциту можна проводити 2-3 курси вітамінізації на рік.
Важливо: ви ніколи не заповните дефіцит тіаміну середнього та важкого ступеня з харчування та В-комплексу. Поповнювати дефіцит краще декількома формами.
Всмоктування тіаміну відбувається у дванадцятипалій кишці шляхом його перетворення на його активну форму пірофосфат тіаміну. Цей процес вимагає магнію як кофактор, і, отже, гіпомагніємія може імітувати дефіцит тіаміну. Саме тому при поповненні дефіциту тіаміну необхідно обов'язково підключати магній та вітамін С.
Тіамін та його похідні низькотоксичні. Гіпервітаміноз В1 у клінічній практиці не спостерігається. Надмірна кількість тіаміну виводиться з організму із сечею.
Товары
- Коментарі
Loading comments...