Вітамін В12: що потрібно знати
Вітамін В12 – це водорозчинний вітамін. Від бере участь у багатьох життєво важливих процесах: необхідний освіти еритроцитів, синтезу РНК і ДНК, амінокислот і білка, забезпечує функціонування нервової системи. Дефіцит цього вітаміну може призвести до перніціозної анемії та деменції, а гіпервітаміноз – бути маркером онкологічних захворювань. Тільки ось невдача: не можна оцінювати статус вітаміну В12 за його вмістом у крові!
Чому аналіз крові на В12 марний
Те, що бовтається в плазмі крові, не має жодної біохімічної ролі!Перевіряти має сенс лише клітинні рівні В12. Високі / низькі рівні В12 у крові не відображають ні надлишку, ні недоліку, а просто показують, скільки цього вітаміну плаває у плазмі на даний момент. Показники змінюються кілька разів на добу! Ні ціанокобаламін, ні голотранскобаламін (активний В12) в плазмі ні про що нам зовсім не говорять!
Патофізіологія та клінічні наслідки підвищення рівня кобаламіну в сироватці крові, як і раніше, вкрай мало вивчені. Високі рівні вітаміну В12 у плазмі можуть свідчити про те, що вітамін ще не спроможний зайти у клітину і поки що не виконує свій функціонал. У цьому випадку можна додати на місяць літій у невеликих дозах (10-15 мг), бо він індукує транспорт В12 та В9 у клітину.
Банальний дефіцит глутатіону даватиме високий В12 у крові, низький феритин і низький рівень В9.
Нормальні рівні В12 у плазмі – теж ні про що не говорять!
В12 в крові - це як примхлива дівиця, вранці, на момент здачі аналізу, рівень може бути нормальним, через годину - вже іншим. Із залізом аналогічно — теж марно його здавати.
Маркери статусу вітаміну В12
Достовірний маркер оцінки клітинного статусу В12 - це метилмалонова кислота в сечі (визначається в аналізі сечі на органічні кислоти). Метилмалонова кислота підвищена у 90-98% пацієнтів із дефіцитом B12. При нирковій недостатності метилмалонова кислота в сечі може бути помилково-негативною.
Непрямі маркери: гомоцистеїн, MCV у загальному аналізі крові, гемоглобін, гематокрит – їх підвищені рівні можуть свідчити про дефіцит В12.
Симптоми дефіциту вітаміну В12
Дефіцит вітаміну В12 поширений, прояви багатоликі:
- розлади нервової системи;
- людина стає дратівливою, легко збудливою, у неї часті депресії, провали в пам'яті, погіршення зору, погані рефлекси, галюцинації;
- розлади травлення: відсутність апетиту, нудота, їжа не засвоюється, печінка збільшена, часті запори чи діарея;
- постійна млявість, нездужання, швидка стомлюваність, запаморочення, сонливість, часті головні болі, шум у вухах, важке дихання;
- біль в язику, у спині;
- блідість шкіри, хворий вигляд;
- почуття оніміння кінцівок;
- запалення порожнини рота чи очей;
- порушення роботи серцевого м'яза;
- підвищена кровоточивість ясен;
- дуже швидке виникнення синців;
- значне погіршення якості волосся та нігтів.
Про що варто пам'ятати при поповненні дефіциту В12
Підозра на дефіцит вітаміну В12 потребує одночасного дослідження на рівень фолієвої кислоти з урахуванням тісного фізіологічного взаємозв'язку цих вітамінів.
Якщо виявлено якийсь дефіцит, то заповнюючи його, завжди необхідно шукати причину його появи!
Дефіцит вітаміну В12 найчастіше виникає через порушення всмоктування, далі вже генетичні фактори і т. д.
Вітамін В12 міститься виключно у продуктах тваринного походження, таких як м'ясо (особливо печінка та нирки), риба, яйця. Ні про які водорості типу спіруліни як джерело В12 і мови не може бути!
Цілий ряд медичних препаратів виснажує В12, серед них популярні сьогодні Метформін, Глюкофаж, оральні контрацептиви та ін. Якщо ви приймаєте дані препарати, подбайте про компенсацію дефіцитів.
Як приймати вітамін В12
Вітаміни групи В, у тому числі В9 та В12, оптимально приймати з невеликими дозами літію — він служить «клітинним провідником», посилюючи їхнє поглинання.
За формами заповнення можна цілий трактат написати, але загалом метилові форми вітаміну В12 (метилкобаламин) підходять абсолютній більшості. Є комплекси групи В (Life Extension, Now Foods, Solgar), які можна пити для профілактики.
Гіпервітаміноз водорозчинних речовин, до яких належать вітаміни групи В – щось із розряду фантастики, у тканинах вони майже не накопичуються і як вже зазначалось вище показники їх у крові не інформативні. Яскраво-жовтої сечі при прийомі В-комплексів боятися не варто – це норма! Метаболіти вітамінів групи В, зокрема рибофлавіну, забарвлюють сечу.
Товары
- Коментарі
Loading comments...